Podnikateľ Juraj Habovštiak: Mrzí ma, ako si nacionalisti privlastnili hrdosť na Slovensko. Treba im ju zobrať
Rozhovor s Jurajom Habovštiakom o aktuálnej situácii
Rozhovor s Jurajom Habovštiakom o aktuálnej situácii
V roku 2022 sa stala víťazom druhého ročníka FéliX Business Award v hlavnej kategórii Excelentný biznis príbeh. Tento rok nominovali novú kancelársko-priemyselnú budovu B3 na ocenenie Slovenskej komory architektov CE ZA AR 2023 v kategórii občianske a priemyselné budovy.
V roku 2019 prešla MTS generačnou výmenou, zakladateľa firmy vo výkonnej funkcii vystriedal nový generálny riaditeľ Peter Laurinčík. „Proces prenosu kompetencií sa nedá robiť z dňa na deň,“ vysvetľuje Juraj HABOVŠTIAK v rozhovore pre INDEX.
Automatizačné riešenia oravskej firmy zefektívňujú výrobu nielen firmám na Slovensku, ale i v ďalších krajinách Európy, v Afrike, Amerike a Ázii. Čo ďalšie zaujalo porotcov druhého ročníka biznisových cien, ktoré vyhlásila Slovenská sporiteľňa s magazínom INDEX?
V dedinke Krivá s len 800 obyvateľmi dokázal dnes 60-ročný podnikateľ Juraj Habovštiak vybudovať jedného zo svetových technologických lídrov – firmu MTS, ktorá sa venuje výrobným technológiám, zamestnáva vyše 500 ľudí a v roku 2021 utŕžila 57 miliónov eur.
S piatimi stovkami pracovníkov sú jedným z najväčším dodávateľom automatických a robotických liniek pre priemysel nielen na Slovensku. Projektov a klientov, ktoré obsluhuje oravská firma z obce Krivá, je neúrekom.
Firma MTS drží fluktuáciu pod štyri percentá už pätnásť rokov aj napriek tomu, že dnes zamestnáva 498 ľudí. CEO firmy Peter Laurinčík, ktorý je dlhoročným členom rozvojovej komunity Forbes GrowClub, a Juraj Králl, jej spoluzakladateľ a mentor, sa zhodujú, že je to vďaka atmosfére, ľudskosti a jedinečnému prístupu.
V oravskej obci Krivá sa dodnes vyvinula firma, ktorá potvrdzuje, že Slováci vedia byť v biznise svetoví. Spoločnosť MTS sa venuje automatizácii priemyslu. Jej zakladateľ Juraj Habovštiak, ktorý v roku 2019 získal titul EY Podnikateľ roka, dnes pomáha svojím manažérom rozvíjať nové pobočky. Potrebujú nové kapacity, pretože zmeny na trhu sa dejú výrazným tempom.
Podnik MTS je so štyrmi stovkami pracovníkov najväčším dodávateľom automatických i robotických liniek pre priemysel nielen na Slovensku, ale vo svojej brandži patrí medzi popredné firmy aj celoeurópsky.
Juraj Habovštiak, EY Podnikateľ roka 2019, skutočne nie je podnikateľom v štýle typickom pre dnešnú dobu. Zvykne zdôrazňovať, že tržby sú iba číslo a firma nie je jeho majetok, keďže firma je spoločenstvo ľudí, a to nemôžete vlastniť. Ako sa jemu a firme MTS Krivá darilo v uplynulom pandemickom roku?
Týždenník TREND udeľoval už 23. raz prestížne výročné ocenenia za mimoriadne podnikateľské úspechy firmám a manažérom pôsobiacim na Slovensku. Kým o štyroch zo šiestich kategórií rozhodujú nepriestrelné finančné výsledky za rok 2019, poradie v ankete Manažér a Investor roka v sebe nesie aj určitú mieru subjektivity a sympatií, pretože za nich hlasujú čitatelia, osobnosti biznisu a partneri súťaže.
Ceny pre zdravo rastúce firmy odovzdával Forbes aj tento rok. Magazín udelil ocenenia Diamanty slovenského biznisu spolu s partnerom Enterprise Investors, pričom 12. ročník odovzdávania cien sa podobne, ako mnohé iné eventy, vysielal online z Pálffyho paláca v Bratislave.
Čo sa vo vašich životoch udialo počas uplynulej dekády? Na túto otázku odpovedali viaceré osobnosti z našich obálok. Tentokrát sa o svoju desaťročnicu, ale aj svoje vyhliadky do budúcnosti podelili Adela Vinczeová, Juraj Habovštiak, Zdeno Chára a Otto Berger.
Firma pre mňa nepredstavuje majetok, ale tím ľudí, ktorí si rozumejú,“ povedal Juraj Habovštiak z firmy MTS, ktorá sa zameriava na inovácie vo výrobných podnikoch. V obci Krivá je vďaka spoločnosti MTS najnižšia nezamestnanosť na Slovensku. Aké je to viesť takúto firmu? Ako ich zasiahla pandémia? A prečo sa stal víťazom súťaže EY podnikateľ roka?
V oravskej obci Krivá vyrástla firma, ktorá potvrdzuje, že Slováci vedia byť v biznise svetoví. Zakladateľ spoločnosti MTS Juraj Habovštiak je dnes typom manažéra, ktorý už len dohliada na chod vecí a stratégiu firmy. Jeho idea spred 25 rokov založiť na Orave podnikanie, ktoré by sa venovalo vtedy ešte takmer neexistujúcej automatizácii, prináša ovocie najmä dnes, keď firma dosahuje tržby v desiatkach miliónov eur.
Slovenský podnikatel Juraj Habovštiak začal podnikat v roce 1996 v kotelně svého domu v obci Krivá na slovenské Oravě. Dnes jeho firma MTS dodává technologie pro automatizaci výrobním společnostem po celém světě.
Hosťom nášho podcastu je Juraj Habovštiak, spolumajiteľ, zakladateľ a konateľ spoločnosti MTS z Oravy. Juraj zároveň získal prestížne ocenenie EY Podnikateľ roka a reprezentoval Slovensko na svetovom finále.
Spoločnosť EY v Slovenskej republike vyhlásila už 15. ročník prestížnej súťaže EY Podnikateľ roka. Ide o slovenské kolo najprestížnejšej svetovej súťaže podnikateľov, ktorá vzdáva hold výnimočným osobnostiam.
Spoločnosť MTS, ktorá je slovenským lídrom vo výrobe automatických liniek, v minulom roku opätovne potvrdila výrazný rast svojho biznisu. Oravský výrobca investoval v ostatných desiatich rokoch aj do vývoja vlastného softvéru pre automatizáciu, ktorý je určený pre svetovú klientelu a rozširujúci sa Priemysel 4.0.
Minulý týždeň získal Juraj Habovštiak ocenenie EY Podnikateľ roka. V piatok poslal 90 percent pracovníkov na dovolenku alebo im nariadil prácu z domu. Majiteľ firmy MTS v Krivej na Orave totiž pochopil, že niektorí ľudia vo firme brali hygienické pokyny ľahkovážne – a nedalo sa ich ustrážiť.
EY Podnikateľom roka 2019 sa stal Juraj Habovštiak, spoluzakladateľ automatizačnej firmy MTS Krivá. Získava tak právo reprezentovať Slovenskú republiku na júnovom svetovom finále súťaže v Monte Carle.
V novembrovom vydaní magazínu Forbes sa dozviete, ako funguje spoločnosť dvoch Slovákov, ktorá freelancerom zabezpečuje pôsobenie na rozmanitých IT projektoch. Predseda predstavenstva Slovnaftu nám v skratke priblížil, ako vyzerá jeho pracovný týždeň, a ponúkame vám i rozhovor so zakladateľom firmy MTS Krivá o tom, ako v malej dedine na Orave vybudoval firmu s vyše 300 ľuďmi a tržbami vyše 30 miliónov eur.
Spoločnou fotografiou a piesňou vyznávajúcou vzťah k dedinke sa rozlúčilo s prezidentom Andrejom Kiskom stopäťdesiat zamestnancov spoločnosti MTS
Aj v časoch spomaľujúceho ekonomického rastu je na Slovensku voľných stále viac 103-tisíc pracovných miest. Problém s nedostatkom zamestnancov pomáha podnikom vyriešiť slovenská spoločnosť MTS, ktorá na mieru navrhne aj zmontuje výrobné linky obsahujúce najnovšie robotické ramená od spoločnosti Universal Robots. Nedostatok ľudí trápi celú Európu, ktorej hospodársky rast je tak čoraz viac odkázaný práve na robotizáciu.